logo
 • Üye Ol
  Ad       Soyad   
  E-Posta       Parola   
 •  | 
 • Giriş Yap
  Facebook ile bağlan
  E-Posta   
  Parola   
   
Sofralık zeytinin tuz oranı düşüyor
 • Facebookta Paylaş
 • Facebookta Paylaş
 • Google plus Paylaş
Yayınlanma Tarihi: 03.09.2014
Türk Gıda Kodeksi Sofralık Zeytin Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Şu anda piyasada %10-12 olan sofralık zeytinlerdeki tuz oranı, yeni düzenlemede ağırlıkça en fazla % 8'e düşürüldü. Böylece 100 gram zeytinde en fazla 4 gram tuz içeren sofralık zeytinler için "az tuzlu" ifadesi kullanılabilecek.

Etiketlerde Yöre Adı Değişikliği

Zeytinler doğal ve işlem görmüş zeytin olarak ikiye ayırılacak. Etiketlerinde kendiliğinden tatlanan zeytinler için "doğal" ifadesini salamura, sele, kurutulmuş şeklinde işleme tekniğiyle birlikte görebilecekler. "Gemlik, Edremit" gibi ifadelerin etiketlerde ürün ismi olarak yer alamayacak. Belirli bir bölgeye ait olan zeytinler için örneğin "Gemlik zeytini" olarak değil, "Gemlik çeşidi" olarak etikette yer alacak

Tebliğin yayımı tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecileri tarafından 31 Aralık 2014'ten önce piyasaya arz edilen ürünlere, 31 Aralık 2016 tarihine kadar uyum süresi verildi.

Kaynak:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/08/20140823-7.htm
© 2014 - "SağlıkAfiyetDergi.com" Sağlıklı Yaşam Akademisi tescilli markasıdır.
Yasal Uyarı: Yayınlanan makale, yazı ve haberin tüm hakları www.saglikafiyetdergi.com'a aittir. Özel izin alınmadan makale, yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir. Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup, içeriklerden konunun yazarları sorumludur. İçerik sağlayıcısı haberlerin/yazıların/makalelerin altında gösterilmekte olup, 5651 s. kanun gereği adli/idari bütün sorumluluk içerik sağlayıcıya aittir. Siteye giren herkes "Kullanım Koşullarını" ve eklerini kabul etmiş sayılır.