logo
 • Üye Ol
  Ad       Soyad   
  E-Posta       Parola   
 •  | 
 • Giriş Yap
  Facebook ile bağlan
  E-Posta   
  Parola   
   
EFSA'dan Monsanto'ya yeşil ışık
 • Facebookta Paylaş
 • Facebookta Paylaş
 • Google plus Paylaş
Yayınlanma Tarihi: 28.05.2014
EFSA Monsanto şirketine Stearidonik asit (SDA)  açısından zengin genetiği değiştirilmiş soya fasulyesi üretmesi için yeşil ışık yaktı.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) GDO Panelinde Monsanto’nun ürettiği genetiği değiştirilmiş MON 87769 isimli soya fasulyesini üretmesi konusunda bilimsel açıdan olumlu görüş bildirdi. MON 87769 isimli soya fasulyesi genetik yapısındaki değişiklik ile yağ asidi profili değiştirilerek, insan sağlığına olumlu etkileri olan stearidonik asit (SDA) içeriği arttırılmış bir soya fasulyesi türü.  Ayrıca bu soya fasulyesinde SDA’nın yanı sıra gamma-linolenik asit oranı da arttırılmış ve linoleik asit içeriği düşürülerek insan sağlığına olumlu etkisi olacak uygun omega-6:omega-3 yağ asidi profili elde edilmiştir. EFSA GDO Panelinde bu ürün ile ilgili olarak “MON 87769” isimli soya fasulyesi ile ilgili bilimsel verilere göre geleneksel yöntemlerle üretilmiş soya fasulyesine oranla inşan ve hayvan sağlığı açısından tehlikeli olmadığını ayrıca çevre açısından da herhangi bir tehlike oluşturmadığını ifade etti. Genetiği değiştirilmiş gıdalar ile ilgili olumsuz tüketici görüşlerine rağmen EFSA’nın bu yorumu dikkat çekti.

Kaynak:
Nathan Gray, 22-Mayıs-2014
http://www.foodnavigator.com/Legislation/Monsanto-GM-soy-gets-green-light-from-EFSA
© 2014 - "SağlıkAfiyetDergi.com" Sağlıklı Yaşam Akademisi tescilli markasıdır.
Yasal Uyarı: Yayınlanan makale, yazı ve haberin tüm hakları www.saglikafiyetdergi.com'a aittir. Özel izin alınmadan makale, yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir. Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup, içeriklerden konunun yazarları sorumludur. İçerik sağlayıcısı haberlerin/yazıların/makalelerin altında gösterilmekte olup, 5651 s. kanun gereği adli/idari bütün sorumluluk içerik sağlayıcıya aittir. Siteye giren herkes "Kullanım Koşullarını" ve eklerini kabul etmiş sayılır.