logo
 • Üye Ol
  Ad       Soyad   
  E-Posta       Parola   
 •  | 
 • Giriş Yap
  Facebook ile bağlan
  E-Posta   
  Parola   
   
EFSA: Gıdalarda bulunan akrilamid kanser oluşum riskini arttırıyor
 • Facebookta Paylaş
 • Facebookta Paylaş
 • Google plus Paylaş
Yayınlanma Tarihi: 25.07.2014
EFSA gıdalarda bulunan akrilamid ile ilgili yapmış olduğu bir önceki değerlendirme sonuçlarını onayladı. Yapılan hayvan çalışmalarına göre akrilamid tüm yaş gruplarındaki tüketicilerde kanser oluşum potansiyelini arttırmakta.

Akrilamid gıdalara tat ve renk sağlayan esmerleşme süresince oluşan bir kimyasal bileşik. Evlerde, restoranlarda veya catering firmalarında hazırlanan ve 150°C’nin üzerinde sıcaklıklarda pişen tüm gıdalarda akrilamid oluşmakta. Akrilamidin diyetimizde yer almasına sebep olan temel kaynaklar; kahve, patates kızartması, bisküvi, kraker, kızarmış ekmek, taze ekmek ve bazı bebek mamaları. Ayrıca vücut ağırlığı baz alındığında çocuklar akrilamide yetişkinlere göre daha çok maruz kalmakta.

CONTAM (Gıda Zincirindeki Kontaminantlar Paneli) Paneli başkanı Dr. Diane Benford’a göre akrilamid ağızdan alınarak sindirim kanalından emilmekte ve tüm organlara yayılmakta ve büyük miktarı vücutta parçalanmakta. Vücutta akrilamidin parçalanması ile oluşan “Gliamid” ise hayvanlarda yapılan çalışmalara göre gen mutasyonlarına ve tümör oluşumuna sebep olmakta.

Bu sebeple birçok Avrupa ve ulusal otorite gıdalardaki akrilamid miktarının azaltılmasına yönelik görüşlerini ortaya koydu. Bunun yanı sıra tüketici ve gıda üreticilerini bu konu hakkında bilgilendirme kararı aldı. Bugün EFSA gıdalardaki akrilamid ile ilgili yayınlamış olduğu görüş taslağını on-line olarak yoruma açmış bulunmakta. 15 Eylül’e kadar çeşitli bilim adamı ve kuruluşlar akrilamid ile ilgili görüşlerini bildirerek bu görüş taslağına yorum yapmış olacaklar. Bu yıl sonunda da tüm bu görüşler CONTAM tarafından değerlendirilecek ve EFSA gıdalardaki akrilamid miktarı ile ilgili son görüşlerini bildirecek.

Kaynak :

EFSA, 2014, EFSA News, http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/140701.htm
© 2014 - "SağlıkAfiyetDergi.com" Sağlıklı Yaşam Akademisi tescilli markasıdır.
Yasal Uyarı: Yayınlanan makale, yazı ve haberin tüm hakları www.saglikafiyetdergi.com'a aittir. Özel izin alınmadan makale, yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir. Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup, içeriklerden konunun yazarları sorumludur. İçerik sağlayıcısı haberlerin/yazıların/makalelerin altında gösterilmekte olup, 5651 s. kanun gereği adli/idari bütün sorumluluk içerik sağlayıcıya aittir. Siteye giren herkes "Kullanım Koşullarını" ve eklerini kabul etmiş sayılır.