logo
 • Üye Ol
  Ad       Soyad   
  E-Posta       Parola   
 •  | 
 • Giriş Yap
  Facebook ile bağlan
  E-Posta   
  Parola   
   
EFSA bebek mamalarının ve devam formüllerinin içeriklerini değiştirdi
 • Facebookta Paylaş
 • Facebookta Paylaş
 • Google plus Paylaş
Yayınlanma Tarihi: 13.08.2014
Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) bebek mamaları ve devam formüllerinin enerji miktarlarını ve içerdikleri mikro ve makro bileşenlerin seviyelerini değiştirdi. Bu bileşenlerden protein miktarının azaltılması gerektiğini bildirdi. Mikro bileşenlerden karbonhidrat ve yağ içeriği aynı kalırken bebek mamalarındaki 3 g/100 kcal olan ve devam formüllerinde 3,5 g/100 kcal olan maksimum protein miktarının her iki ürün için 2,5 g/100 kcal’ye düşürülmesini önermiştir. EFSA uzmanlarına göre bu denli yüksek protein miktarına ihtiyaç olmadığı ve hali hazırda olan bebek mamaları ve devam formüllerinin yüksek protein içerdiği ifade edilmiştir.

Ayrıca panel sonunda

- İnek sütü, keçi sütü ve izole edilmiş soya proteinlerinin bebek maması ve devam formülleri için uygun ve güvenilir protein kaynakları olduğu ifade edilmiştir.

- Bebek mamaları ve devam formüllerine araşidonik asit, EPA, prebiyotik, probiyotik veya sinbiyotik, krom, flor, taurine ve nükloitidlerin ilavesine gerek olmadığı açıklamıştır.

Kaynak :

Langley, S., 2014. EFSA recommends reduction in protein levels in infant on follow-on formula, http://ausfoodnews.com.au/2014/07/30/efsa-recommends-reduction-in-protein-levels-in-infant-on-follow-on-formula.html
© 2014 - "SağlıkAfiyetDergi.com" Sağlıklı Yaşam Akademisi tescilli markasıdır.
Yasal Uyarı: Yayınlanan makale, yazı ve haberin tüm hakları www.saglikafiyetdergi.com'a aittir. Özel izin alınmadan makale, yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir. Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup, içeriklerden konunun yazarları sorumludur. İçerik sağlayıcısı haberlerin/yazıların/makalelerin altında gösterilmekte olup, 5651 s. kanun gereği adli/idari bütün sorumluluk içerik sağlayıcıya aittir. Siteye giren herkes "Kullanım Koşullarını" ve eklerini kabul etmiş sayılır.