logo
 • Üye Ol
  Ad       Soyad   
  E-Posta       Parola   
 •  | 
 • Giriş Yap
  Facebook ile bağlan
  E-Posta   
  Parola   
   
Alüminyum kısıtlaması geldi!
 • Facebookta Paylaş
 • Facebookta Paylaş
 • Google plus Paylaş
Yayınlanma Tarihi: 16.10.2014


Yazar: Yrd. Doç. Dr. Aylin BÜYÜKKARAGÖZ
Gıda güvenilirliğinin sağlanması için gıdalar kadar gıdaların içine koyulduğu ambalaj malzemeleri ve gıdanın üretimi ve tüketimi sırasında temas halinde olan tüm mutfak gereçlerinin de belli koşulları sağlaması gerekmektedir. Bu amaçla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gıda üreticileri işbirliği ile gıda ambalajlarının uygunluğu sağlanmakta ve ambalajın, gıdanın içinde bulunduğu süre boyunca ürünü dış etkenlerden korumanın yanı sıra bu ambalaj malzemesinden de ürüne herhangi bir zararlı bileşenin geçmemesi için gerekli tedbirleri almaya çalışmaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bazı malzeme grupları için risk görülmesi halinde özel düzenlemeler de yapabilmektedir. 16 Ağustos 2014 tarihinde yapılan ve basında da sıkça bahsedilen Yönetmelik değişikliği ile gıda ile temas eden alüminyum madde ve malzemelerin kullanım alanlarında kısıtlama getirilmiş ve gıda ile temas amacıyla kullanılacak alüminyum malzemelerin etiketlerinde de asidik, bazik ve tuzlu gıdaların pişirilmesi, işlenmesi ve muhafazası için bu ürünlerin kullanılmaması yönünde uyarıların bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir.

Bu çalışmalar kapsamda tüketicilerin mutfak gereci, tek kullanımlık kaplar gibi gıda alanında kullanacağı malzemeleri alırken dikkat etmesi gereken önemli hususlar aşağıdaki gibidir.

- Yurtiçinde üretilen ürünler için Bakanlığımızca verilen "işletme kayıt numarası"

- Ürünü piyasaya arzdan sorumlu üretici ya da ithalatçıya ait bilgiler

- Ürünün gıda ile temasa uygun olduğuna dair bir ifade ya da kadeh ve çataldan oluşan "gıda ile temasa uygundur" sembolü  (gıda alanında kullanılacağı açık olarak belli olan ürünler hariç)

- Ürüne ait kullanım bilgisi

- Hangi tür gıdalar için kullanılabileceği ("asitli gıdalarla kullanmayınız" gibi),

- Hangi koşullara dayanabileceği ( "yüksek ısıda kullanmayınız", "bulaşık makinasında yıkanabilir" gibi)

- Tekrarlı kullanıma uygun olup olmadığı, uygunsa kullanım süresince temizlik ve bakım kuralları (ilk kullanımdan önce yapılması gerekenler, temizlik sırasında aşındırıcı ürünlerin kullanılmaması gibi)

Tüketiciler mutfak gereci, tek kullanımlık kaplar gibi gıda alanında kullanacağı malzemeleri alırken bu uyarılara dikkat ederek ve bilgileri kontrol ederek kullanmaları gerekmektir. Bu bilgileri taşımayan ürünleri ALO 174 Gıda Hattına ihbar etmeleri önem arzetmektedir.

Kaynak :

http://www.tarim.gov.tr/GKGM/Duyuru/67/Gida-Ile-Temas-Eden-Madde-Ve-Malzemeler-Mevzuati-Ve-Aluminyum-Kisitlamasi
© 2014 - "SağlıkAfiyetDergi.com" Sağlıklı Yaşam Akademisi tescilli markasıdır.
Yasal Uyarı: Yayınlanan makale, yazı ve haberin tüm hakları www.saglikafiyetdergi.com'a aittir. Özel izin alınmadan makale, yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir. Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup, içeriklerden konunun yazarları sorumludur. İçerik sağlayıcısı haberlerin/yazıların/makalelerin altında gösterilmekte olup, 5651 s. kanun gereği adli/idari bütün sorumluluk içerik sağlayıcıya aittir. Siteye giren herkes "Kullanım Koşullarını" ve eklerini kabul etmiş sayılır.